Pancerium na facebook

Prototyp 44M TAS


W 1943 r. rozpoczęto pracę nad konstrukcją pierwszego węgierskiego czołgu ciężkiego. Projekt czołgu był ukończony latem 1943 r. na jesień konstrukcja prototypu ruszyła w firmie Manfred. Czołg otrzymał nazwę „Tas” nawiązującą do historycznego wojownika. Prototyp bez uzbrojenia, wieży zbudowany ze stali nie utwardzonej został przetestowany latem 1944 roku. Krótko po testach czołg został zniszczony podczas nalotu bombowego. Sama konstrukcja czołgu była spawana ze stalowych płyt opancerzenie pochylone. Przedni pancerz miał grubość 100-120 mm, boczny 50 mm. Początkowo planowano uzbroić czołg w długolufowe działo 75 mm 43M produkcji Węgierskiej lecz ostatecznie wybrano niemieckie działo 75 mm KwK 42. Działo miało być montowane w instalacji sprężonej z CKM 8 mm 34/40A. Drugi CKM miał być montowany w przedniej części pojazdu – do tego nie doszło.

Model czołgu 44M TAS
Model czołgu 44M TAS

Z powodu przeciągnięcia się prac nad nowym silnikiem w pierwszym prototypie użyto dwóch silników Manfred-Weiss-Z o mocy 260 km każdy. Jednostka napędowa o łącznej mocy 520 km zapewniała ważącemu 38 ton czołgowi prędkość na poziomie 45 km/h. Silniki mogły pracować zarówno w tym samym czasie jak i pojedynczo. Planetarna skrzynia biegów zapewniała osiem biegów do przodu oraz jeden do tyłu. Czołg poruszał się na sześciu kołach nośnych na bok maszyny montowanych parami. W zawieszeniu amortyzatorami były resory. Do łączności na czołg miał być wyposażony w radiostacje R5/a. Drugi prototyp miał być wyprodukowany w fabryce Granz lecz z powodu braku materiałów, nalotów bombowych, oraz ogólnie krytycznej sytuacji pracę nad czołgiem zostały wstrzymane.

Dane Techniczne
Napęd:
2 silniki benzynowe Manfred-Veiss-Z o łącznej mocy 520 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
5-osobowa
Radiostacja:
R/5a
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
100-120 mm
Boczne płyty:
50 mm
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
45 km/h
Zasięg max:
200 km
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 75 mm KwK 42
Dodatkowe:
CKM 8 mm 34/40AM
Wyamiary/masa
Dlugość:
7 m
Szerokość:
3,5 m
Wysokość:
3 m
Masa:
38 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415