Pancerium na facebook

Prototyp A11E1


W październiku 1935 r. odbyło się spotkanie inżyniera Johna Cardena reprezentującego firmę Vickers-Armstrong Ltd. z przedstawicielami wojsk lądowych Wielkiej Brytanii. Podczas tego spotkania ustalono wstępną charakterystykę nowego czołgu wsparcia piechoty o kryptonimie „Matylda”. Miał być to pojazd uzbrojony w pojedynczy CKM. Wojskowi postawili warunek że prototyp ma być ukończony w przeciągu sześciu miesięcy a koszt jednej maszyny bojowej ma być podobny do kosztu ciągnika artyleryjskiego - około sześciu tysięcy funtów. Pojazd otrzymał indeks A11.

Prototyp A11E1
Prototyp A11E1

Pierwszy prototyp A11E1 został ukończony we wrześniu 1936 roku. Czołg był dosyć wąski, miał konstrukcję składaną głównie z nitów. Mała jedno miejscowa wieża była odlewana w niej zamontowano CKM 7,7 mm Vickers. Załoga dysponowała bardzo niewielką przestrzenią wewnątrz pojazdu. Kierowca mógł dostać się do pojazdu jedynie w tedy gdy CKM wieży nie znajdował się nad włazem. W przedziale napędowym zamontowano silnik benzynowy Ford V8 o mocy 70 km. Pojazd dysponował 4-biegową skrzynią Fordson a także miał te same hamulce które montowano w innych lekkich czołgach Vickers. Zawieszenie było analogiczne do tego które zastosowano w ciągniku Dragon Mk IV. Składało się z ośmiu małych kół nośnych sparowanych w dwóch karetkach amortyzowanych sprężynami eliptycznymi, na bok maszyny. Pojazd osiągał prędkość maksymalną 13 km/h co było ponad wymaganą prędkość dla czołgu wsparcia piechoty czyli 8 km/h. Po udanych testach A11E1 został przyjęty na uzbrojenie i rozpoczęto przygotowania do produkcji seryjnej.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy Ford V-8, 8-cylindrowy o mocy 70 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
2
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
190 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty nitowane
Przednia płyta:
65 mm
Boczne płyty:
60 mm
Tyłna płyta:
60 mm
Górna płyta:
10 mm
Dołna płyta:
10 mm
Wieża/nadbudowa:
do 65 mm
Osiągi
Prędkość max:
12 km/h
Zasięg max:
135 km
Pokonywanie rowów:
2,10 m
Pokonywanie ścian:
0,63 m
Kąt podjazdu:
30o
Uzbrojenie
Podstawowe:
CKM 7,7 mm Vickers
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
4,85 m
Szerokość:
2,28 m
Wysokość:
1,86 m
Masa:
11 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415