Pancerium na facebook

Prototyp A38 Valiant


Pod koniec 1943 r. firma Vickers zaproponowała wdrożenie następcy czołgu Valentine. Podstawowym założeniem było skonstruowanie nowego czołgu pozbawionego wad poprzednika z wykorzystaniem jak największej ilości istniejących części z czołgu Valentine. Projekt otrzymał indeks A38, jednostką napędową pojazdu miał być silnik diesla GMC, głównym uzbrojeniem miało być działo 6-pdr(57 mm) rozważano również montaż działa 75 mm. Pojazd miał być montowany z jak największym użyciem spawu. Nadwozie czołgu było zbliżone konstrukcją do czołgu Valentine. Podwozie opierało się na kołach nośnych amortyzowanych z pomocą sprężyn. Pomimo wcześniejszej inicjatywy Vickers przekazał projekt do firmy Birmingham Railway Carriage & Wagon która ukończyła prace projektowe.

Prototyp A38 Valiant
Prototyp A38 Valiant

Prototyp został wykonany przez firmę Ruston & Hornsby w 1944 r, czołg otrzymał nazwę A38 Valiant. Pojazd był o 10 ton cięższy w porównaniu do czołgu Valentine. Zwiększenie ciężaru odbiło się znacznie na osiągach, co próbowano poprawić po przez zastosowanie mocniejszego silnika. Pracę rozpoczęto na prototypie Valiant który miał zostać wyposażony w silnik Rolce-Roy Meteor. Sam silnik był słabszym wariantem 8-cylindrowym. Pracę nad prototypem przeciągnęły się do końca II Wojny Światowej, ostatecznie projekt został wstrzymany a prototyp przekazano do szkoły technologii pancernej(School of Tank Technology) później do muzeum w Bovington.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik diesla GMC 12-cylindrowy o mocy 210 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
4-osobowa
Radiostacja:
No. 19
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
114 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
114 mm
Osiągi
Prędkość max:
19 km/h
Zasięg max:
129 km
Pokonywanie rowów:
0,91 m
Pokonywanie ścian:
0,88 m
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 6-pdr(57 mm)
Dodatkowe:
CKM 7,92 mm Besa
Wyamiary/masa
Dlugość:
5,4 m
Szerokość:
2,8 m
Wysokość:
2,1 m
Masa:
27 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415