Pancerium na facebook

3 inch Gun Carrier


Zamówienie na opracowanie nowego działa samobieżnego wprowadzono w październiku 1941 roku. Było to spowodowane zapotrzebowaniem na silnie uzbrojony pojazd zdolny do niszczenia nowoczesnych czołgów. W owym czasie głównie używano dział 2-pdr(40 mm) do walki z pojazdami opancerzonymi. Jako bazę wybrano podwozie czołgu Churchill. Podstawowym uzbrojeniem nowego pojazdu miało zostać działo przeciw lotnicze 3-cala(76,2 mm) które przystosowano do walki z pojazdami. Sto taki dział wysłano do fabryki Vauxhall Motors. Prace projektowe zakończono w grudniu 1942, natomiast w lutym 1942 prototyp rozpoczął testy poligonowe.

3 inch Gun Carrier
3 inch Gun Carrier

W miejscu wieży Churchilla zamontowano opancerzoną nadbudowę w której umieszczono działo 3-cala(76,2 mm). Niefortunne rozmieszczenie głównego uzbrojenia spowodował bardzo ograniczone kąty namierzania działa. Pomimo dostarczenia do fabryki stu dział, zamówienie zredukowano do 24 pojazdów. Latem 1942 r. rozpoczęto produkcję seryjną podczas której z powrotem zwiększono zamówienie do 100 maszyn bojowych by następnie zmniejszyć do 50 sztuk. Produkcję prowadzono do końca 1942 roku. Nowy pojazd otrzymał oznaczenie 3 inch Gun Carrier. Do walk pojazdów jednak nie wprowadzono gdyż do tego czasu weszły na uzbrojenie działa 17-pdr(76,2 mm). Nowe działa samobieżne przystosowano do roli trału przeciwminowego lub używano do rozmaitych testów.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy Bedford, 12-cylindrowy o mocy 350 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
brak danych
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane/nitowane
Przednia płyta:
101 mm
Boczne płyty:
76 mm
Tyłna płyta:
64 mm
Górna płyta:
15-19 mm
Dołna płyta:
19 mm
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
brak danych
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 3 cala(76,2 mm)
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415