Pancerium na facebook

SP 17pdr Mk I Archer


Opracowanie działa 17-pdr(76,2 mm) popularnie nazywanego 17-funtówka, rozpoczęło proces szukania odpowiedniego pojazdu jako platformy bojowej. Wprawdzie jako rozwiązania tymczasowe przystosowano pojazdy dostarczane przez amerykanów np. Sherman lub Volverine. W między czasie rozpoczęto pracę na bazie podwozia czołgu Valentine, początkowo zakładano użycie działa samobieżnego Bishop które również było bazowany na podwoziu Valentine. Po nieudanym przezbrojeniu Bishopa, zlecono pracę firmie Vickers nad opracowaniem niszczyciela czołgów na bazie seryjnego czołgu Valentine. Pracę nad prototypem rozpoczęto latem 1942 r. w marcu 1943 r. nowy pojazd był gotowy. Nowy niszczyciel otrzymał nazwę „Archer – Łucznik” uzbrojenie znajdowało się w otwartej nadbudowie z przodu pojazdu. Co ciekawe działo było skierowane do tyłu pojazdu w ten sposób ograniczono długość lufy wystającej poza kadłub.

Niszczyciel czołgów Archer
Niszczyciel czołgów Archer

W kwietniu 1943 r. przeprowadzono testy po których rozpoczęto dopracowywanie konstrukcji Archera. Po tych działaniach Archer został przyjęty na uzbrojenie przechodząc chrzest bojowy w zachodniej Europie. Pomimo tego że Archer od początku był pojazdem tymczasowym to jego konstruktorom udało się zrobić dosyć solidną maszynę bojową. Na uzbrojeniu armii Wielkiej Brytanii Archer pozostał do polowy lat 50-tych XX wieku. Zostało zbudowanych 665 niszczycieli czołgów Archer, aktualnie jeden z tych pojazdów znajduje się w posiadaniu Brytyjskiego muzeum broni pancernej Bovington.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik diesla GMC, 6-cylindrowy o mocy 165 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
4-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
230 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane/nitowane
Przednia płyta:
60 mm
Boczne płyty:
30 mm
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
10 mm
Dołna płyta:
8 mm
Wieża/nadbudowa:
do 60 mm
Osiągi
Prędkość max:
32 km/h
Zasięg max:
225 km
Pokonywanie rowów:
2,10 m
Pokonywanie ścian:
0,61 m
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 17-pdr(76,2 mm)
Dodatkowe:
CKM 7,71 mm Bren
Wyamiary/masa
Dlugość:
6,67 m
Szerokość:
2,75 m
Wysokość:
2,24 m
Masa:
18,12 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415