Pancerium na facebook

GMC T84


W kwietniu 1944 r. sztab główny sił lądowych armii USA wysunął zapotrzebowanie na budowę działa samobieżnego na bazie eksperymentalnego czołgu T26E1. Nowe działo samobieżne miał zostać uzbrojone w haubicę 203 mm M1. Prototyp został zbudowany przez Chrysler Engineering Division Tank Laboratory i dostarczony niezwłocznie do Aberdeen w lutym 1945 roku. Nowe działo samobieżne otrzymało indeks T84. W jego budowie użyto wiele części od czołgu T26E1 lecz sama konstrukcja T84 była zupełnie inna. Kadłub został znacznie odchudzony co odbiło się na opancerzeniu. Parzenia płyta pancerna miała zaledwie 25 mm grubości. Włazy stanowiska kierowcy i asystenta kierowcy zostały wyposażone w kopuły obserwacyjne.

Działo samobieżne T84
Działo samobieżne T84

W nadwoziu zamontowano opancerzoną nadbudowę w tylnej części której znajdowała się haubica 203 mm. Jednostka napędowa została przeniesiona co również odbiło się na dyferencjale który zamontowano z przodu. Zawieszenie również uległo przebudowie oraz zamontowano gąsienicę o szerokości 610 mm. Przeniesienie jednostki napędowej i przeleżenia napędu na przednią część pojazdu zwolniło sporo miejsca z tyły. Które było potrzebne dla masywnej haubicy i amunicji. Po przybyciu T84 do Aberdeen. Pojazd miał jednolita przednią płytę pancerną. Później wycięto w niej otwór który był zamykany pokrywą za pomocą śrub. To było konieczne by dostać się do dyferencjału bez konieczności zdejmowania całej osłony. Testy przeprowadzone w Aberdeen T84 zdał pomyślnie lecz do seryjnej produkcji go nie przyjęto, gdyż pracę przerzucono na działo samobieżne T92.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy Ford GAF, 8-cylindrowy o mocy 470 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
8-osobowa
Radiostacja:
SCR-610 lub SCR-619
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
25 mm
Boczne płyty:
12 mm
Tyłna płyta:
12 mm
Górna płyta:
12 mm
Dołna płyta:
12 mm
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
brak danych
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
haubica 203 mm М1
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415