Pancerium na facebook

T24


Co raz większe użycie czołgów przez Niemców spowodowało konieczność reorganizacji taktyki do zwalczania pojazdów pancernych. Powstały dwie podstawowe koncepcję. Pierwsza zakładała wsparcie własnych oddziałów pancernych przez artylerie i lotnictwo. W drugiej wprowadzono nowe zmechanizowane oddziały wyspecjalizowane w niszczeniu wrogich pojazdów pancernych. Zwolennikiem drugiej koncepcji był General J. McNair. To właśnie on zarekomendował powstanie Centrum Niszczycieli Czołgów w Fort Meade. Doktryna użycia nowego typu oddziałów pancernych wymagała potężnie uzbrojonych i mobilnych niszczycieli czołgów.

Niszczyciel czołgów T24
Niszczyciel czołgów T24

Departament uzbrojenia(U.S. Army Ordnance Department) wyszedł z inicjatywą budowy niszczyciela czołgów na bazie podwozia M3 które miało być uzbrojone w działo 76 mm. Projekt został zatwierdzony 23 października 1941 roku i otrzymał indeks działo samobieżne T24. Egzemplarz przed seryjny został wyprodukowany przez firmę Baldwin Locomotive Works i dostarczony do Aberdeen w listopadzie 1941 roku. Podwozie M3 otrzymało pancerną nadbudowę otwartą u góry. Do montażu działa użyto części ze standardowej instalacji przeciwlotniczej M2A2. Podczas testów balistycznych działo dysponowało odpowiednią celnością. Lecz problem był w tym że samo działo wystawało zbyt wysoko ponad nadbudowę. Co było przyczyną wysyłki tego pojazdu z powrotem do fabryki. T24 został zmodyfikowany i otrzymał indeks T40. Dalsze pracę prowadzono właśnie na nim.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy Wright R975 EC1, 9-cylindrowy o mocy 360 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
5-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
659 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty nitowane
Przednia płyta:
do 51 mm
Boczne płyty:
25 mm
Tyłna płyta:
19 mm
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
40 km/h
Zasięg max:
180 km
Pokonywanie rowów:
1,90 m
Pokonywanie ścian:
0,61 m
Kąt podjazdu:
36o
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 76 mm
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
2,72 m
Wysokość:
brak danych
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415