Pancerium na facebook

Francuskie pojazdy pancerne I Wojna Światowa

Pancerium czołgi

Francuzki pułkownik J. E. Enstienne zaproponował stworzenie pojazdu pancernego na bazie traktora Caterpillar Holt. Pojazd nazwany lądowy krążownik, musiał pokonywać okopy i zasieki z druta kołczastego oraz osłaniać atakującą piechotę. Pierwszym pojazdem tego typu był opracowany w 1916 r. Shneider C.A 1 w między czasie powstał drugi pojazd tego typu St. Chamond M-16.

Pierwsze zgrupowanie Francuskich sił pancernych, rozpoczęło działania w październiku 1916 r. czołgi Shneider i St. Chamond zostały pogrupowane w małe oddziały nazywane „Artyleria Specjalna” a same pojazdy nazywane Char D'Assault lub po prostu Char w marcu 1917 r. było gotowych 13 oddziałów czołgów Shneider i 2 oddziały St. Chamond.

W miedzy czasie J. E. Enstienne już jako generał, wspierał prace nad stworzeniem lekkiego czołgu wsparcia piechoty, opracowanego przez zakłady Luisa Renault, tak powstał jeden z najlepszych czołgów I wojny światowej, Renault FT-17. Planowano również stworzenie ciężkiego czołgu 2C lecz braki w personelu i surowcach spowodowały ograniczenie zamówienia na 10 maszyn tego typu a w końcu zrezygnowano z budowy.

Dodatkowo Francja otrzymała 90 czołgów Mark V w tym czasie istnienie oddziałów pancernych było zagrożone głownie za sprawą ogromnych strat podczas ofensywy Nivelle w 1917 r. ponad 100 czołgów zostało zniszczonych przez Niemiecką artylerie i piechotę. Wprowadzenie czołgu Renault, zmniejszyło straty wśród piechoty jak i samych czołgów, czołgi stały się początkiem końca wojny pozycyjnej.

***

Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415