Pancerium na facebook

Durchbruchswagen


W 1936 r. rozpoczęto pracę nad przyszłościowymi konstrukcjami czołgów według programów Panzerkampfwagen V i VI. Czołgi te w przyszłości miały zastąpić Pz. III i Pz. IV. Kontrakt na produkcję prototypu otrzymała firma Henschel & Sohn AG. Prototyp otrzymał fabryczny indeks DW1 (durchbruchswagen – pojazd testowy) i został sklasyfikowany jako czołg ciężki. Oddział badawczo rozwojowy zajmujący się DW1, nadzorował inż. Erwin Aders który później doprowadził do powstania czołgów z serii Tygrys.

Prototyp DW1
Prototyp DW1

DW1 miał nadwozie które składano z dwóch większych części łączonych nitami. Podwozie oparte na 5 kołach nośnych i 3 podtrzymujących oraz 2 kół wiodących na bok maszyny. Zawieszenie oparte na drążkach skrętnych. Prototyp został wyposażony w balast w miejscu wieży. Czołg był napędzany silnikiem benzynowym Maybach HL 120 o mocy 280 KM. Czołg rozpędzał się do 35 km/h. Prototyp używano wyłącznie do testów, dalsze pracę przerzucono na drugi pojazd.

Prototyp DW2
Prototyp DW2

Od 1938 r. pracę kontynuowano na prototypie DW2. Ten pojazd różnił się od poprzednika głównie usprawnieniami w zawieszeniu i skrzyni biegów. Planowano wyposażyć go w wieże z czołgu Pz. IV. Uzbrojenie miało składać się z krótkolufowej armaty 75 mm o raz dwóch CKMów MG 34, jeden montowany w wieży drugi w kadłubie. Podobnie jak w przypadku poprzednika w DW2 ograniczono się do testów podwozia. Doświadczenie zdobyte na prototypach DW zostało wykorzystane przy budowie prototypu VK 3001(H).

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy Maybach HL 120 o mocy 280 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
brak danych
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
brak danych
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
35 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 75 mm
Dodatkowe:
2 CKMy 7,92 mm MG 34
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415