Pancerium na facebook

Czołg A7V


Po pojawieniu się pierwszych brytyjskich czołgów niemieckie dowództwo uznało że nadszedł czas na wyposażenie sił lądowych w nowy typ broni. Za projekt pierwszego niemieckiego czołgu odpowiadał wojskowy inżynier Joseph Vollmer, prototyp powstał w zakładach Daimler-Benz w kwietniu 1917 r. budowę ostatecznej wersji A7V rozpoczęto w grudniu 1917 r.

Pierwsze użycie czołgu miało miejsce w marcu 1918 r. pierwsze w historii użycie czołgu przeciwko innemu czołgu, miało miejsce 24 kwietnia 1918 r. tego dnia jeden A7V "Nixe" napotkał nieopodal miasteczka Villers-Bretonneux trzy brytyjskie czołgi Mark IV, 2 uzbrojone w KMy, 1 uzbrojony w dwa działa, wynik potyczki można uznać za remis, gdyż 2 Mark IV zostały uszkodzone i wycofały się, A7V został trzykrotnie trafiony z 6 pudowego działa tracąc 5 członków załogi i również był zmuszony do wycofania się.

Czołg A7V
Czołg A7V

Sam pojazd przypominał bardziej pudło, dysponował dosyć grubym pancerzem, niestety sama jakość wykonania stalowych płyt była kiepska. Załoga czołgu składała się aż z 18 osób, dowódca i kierowca umiejscowieni w górnej części czołgu, 2 mechaników, artylerzysta i ładujący obsługiwali umieszczone z przodu 57 mm działo, 6 strzelców i 6 ładujących obsługiwało 6 KMów 7.9 mm, dwa silniki Daimler o łącznej mocy 200 km rozpędzało pojazd do 6 km/h lecz toporna budowa i niskie podwozie często doprowadzało do utknięcia czołgu.

Wyczerpany przemysł niemiecki doprowadził do powstania zaledwie 20 A7V planowano budowę kolejnych 30 lecz produkcje zatrzymał koniec I wojny światowej.

Dane Techniczne
Napęd:
2 silniki benzynowe, 4-cylindrowe, Daimler o łącznej mocy 200 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
18 osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
500 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty (nie utwardzone)
Przednia płyta:
30 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
6 km/h
Zasięg max:
35 km
Pokonywanie rowów:
2,2 m
Pokonywanie ścian:
0,4 m
Kąt podjazdu:
18o
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo Nordfeld 57 mm
Dodatkowe:
6 CKMów 7,9 mm MG08/15
Wyamiary/masa
Dlugość:
7,34 m
Szerokość:
3,1 m
Wysokość:
3,3 m
Masa:
30 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415