Pancerium na facebook

Projekt Tiger-Maus


Również podczas II Wojny Światowej Niemcy próbowali podejść do tematyki super ciężkich czołgów. Na konferencji która odbyła się 9 lipca 1942 r. Hitler zaproponował stworzenie ogromnego czołgu uzbrojonego w działo 128 mm lub 150 mm. Inicjatywa wodza została podtrzymana przez ministra uzbrojenia A. Speera oraz Dr. F. Porsche. Przeciwni tej mało realistycznej propozycji byli generał G. Guderian oraz szef placówki rozwojowej E. Kniepkamp. Opozycjoniści wytykali problematyczność budowy tak ciężkich maszyn bojowych jak i koszt potrzebny na ich realizacji. Pomimo tego realizacja projektów super ciężkich czołgów nabrało oficjalnego charakteru.

Poza tym już w 1941 r. firma Krupp opracowała projekt super ciężkiego czołgu o nazwie kodowej Tiger-Maus VK7001. Miał być to czołg o masie do 72 ton, uzbrojenie montowane w wieży. Opancerzenie przednie do 140 mm boczne do 100 mm. Załoga miała składać się z 5 osób, trzech w wieży i dwóch w kadłubie. Co ciekawe Tiger-Maus miał być napędzany silnikiem Daimler-Benz o mocy 1000 km używanym na kutrach torpedowych. Podczas prac nad Tiger-Maus powstało kilka innych konceptów super ciężkich czołgów.

Prawdopodobny wygląd VK7001
Prawdopodobny wygląd VK7001

Po zapoznaniu się z tym projektem Hitler doszedł do wniosku że czołg przy wadzę 70 ton będzie za mały. Wódz polecił rozpocząć pracę nad jeszcze większym czołgiem o masie do 100 ton. Głównym powodem dla którego rozpoczęto ten wyścig o tonaż były pracę sowietów nad czołgiem KV-3 oraz jego cięższymi następcami.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik Daimler-Benz o mocy 1000 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
5-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
do 140 mm
Boczne płyty:
do 100 mm
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
do 40 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
brak danych
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
do 72 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415