Pancerium na facebook

Prototyp VK3002(DB)


Po bliskich spotkaniach niemieckich czołgów z radzieckimi T-34 stało się jasne że wermacht potrzebuje nowego czołgu średniego. Latem 1941 r. firma Rheinmetall otrzymała zamówienie na wykonanie działa 75 mm zdolnego przebijać pancerz grubości 140 mm z odległości 1000 m. Następnie w listopadzie 1941 r. firmy Daimler-Benz i MAN rozpoczęły pracę nad czołgiem o masie do 35 ton. Postawiono następujące wymagania co do specyfikacji nowego pojazdu: silnik o mocy 650-700 km, pancerz 40 mm, pojazd miał rozwijać 55 km/h. Całość projektu otrzymało nazwę kodową „Pantera”.

Prototyp VK3002(DB)
Prototyp VK3002(DB)

Prototyp firmy Daimler-Benz był w dużej mierze podobny do radzieckiego T-34. Skopiowano konstrukcję przedziału napędowego i transmisji. Podwozie składało się z 8 dużych zdublowanych kół nośnych oraz 2 koła wiodące na bok maszyny. Zawieszenie amortyzowane resorami. Planowano wyposażyć czołg w silnik diesla MB507. Na początku lutego 1942 r. rozpoczęto konstruowanie prototypu który otrzymał indeks fabryczny VK3002(DB). Cztery miesiące później firma otrzymała zamówienie na 200 czołgów tego typu. Co do podobieństwa nowego czołgu z T-34 to niemieckie dowództwo obawiało się że będzie to powodować ostrzał tych czołgów przez własną artylerie. Po testach porównawczych prototypów obu firm, do produkcji seryjnej został wybrany pojazd firmy MAN.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik diesla MB507 Daimler-Benz
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
brak danych
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
40 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
55 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 75 mm
Dodatkowe:
CKM 7,92 mm MG 34
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
35 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415