Pancerium na facebook

Prototyp 4502(P)


We wrześniu 1942 r. dowództwo wermachtu „Heereswaffenament” opracowało plan wdrążenia nowego czołgu ciężkiego. Planowano że w przyszłości nowy czołg ma zastąpić Tygrysa. Na nowej maszynie bojowej planowano montować działo 88 mm KwK L/71 firmy Krupp. Jesienią 1942 r. do prac projektowych włączyły się firmy Henschel oraz Porsche.

VK4501(P) Ausf. A
VK4501(P) Ausf. A

Od czasów porażki Porsche w rywalizacji budowy pierwszego Tygrysa w zasadzie nic się nie zmieniło. Projekt który został zademonstrowany był bazowany na poprzednim prototypie VK4501(P). Nowy prototyp został oznaczony jako Typ180/181 Sonderfahrzeug III bardziej znany jako VK4502(P). Konstrukcja czołgu była zmodyfikowaną wersją poprzednika. Pomimo wadliwości transmisji elektro-mechanicznej w tym prototypie proponowano zastosowanie właśnie takiego rozwiązania. Do alternatywnych napędów rozważano użycie dwóch silników diesla o łącznej mocy 740 km. Lub jednego 16-cylindrowego silnika diesla o mocy 700 km z zastosowaniem hydro-mechanicznej transmisji.

VK4501(P) Ausf. B
VK4501(P) Ausf. B

Porsche zaproponował od razu dwa warianty nowego czołgu. Z wieżą montowaną w przedniej części pojazdu lub w tylnej. Czołg w wariancie z wieżą z przodu otrzymał indeks VK4502(P) Ausf. A, wariant z wieżą montowaną z tyłu oznaczono VK4502(P). Ausf. B. Uzbrojenie w wariancie A i B miało być identyczne, działo 88 mm KwK L/71 i dwa CKMy, jeden w wieży drugi w kadłubie. Rozważano również możliwość montażu trzeciego na wieży. Głównym problemem nowego czołgu Porsche było nie dopracowanie konstrukcji już w fazie projektowej. Zastosowanie nowatorskich transmisji mijało się z rzeczywistością produkcyjną. Do tego konkurencyjny projekt firmy Henschel VK4503(H) który ostatecznie wygrał konkurs. Pomimo tego firma Krupp do końca 1943 r. wykonała 90 wież według projektu Porsche VK4502(P).

Dane Techniczne
Napęd:
silnik diesla o mocy 700-740 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
elektro-mechaniczna
Załoga:
brak danych
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
brak danych
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
brak danych
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 88 mm KwK L/71
Dodatkowe:
2 CKM 7,92 mm MG 34
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415