Pancerium na facebook

Projekt Bär


Również podczas II Wojny Światowej Niemcy próbowali podejść do tematyki super ciężkich czołgów. Na konferencji która odbyła się 9 lipca 1942 r. Hitler zaproponował stworzenie ogromnego czołgu uzbrojonego w działo 128 mm lub 150 mm. Inicjatywa wodza została podtrzymana przez ministra uzbrojenia A. Speera oraz Dr. F. Porsche. Przeciwni tej mało realistycznej propozycji byli generał G. Guderian oraz szef placówki rozwojowej E. Kniepkamp. Opozycjoniści wytykali problematyczność budowy tak ciężkich maszyn bojowych jak i koszt potrzebny na ich realizacji. Pomimo tego realizacja projektów super ciężkich czołgów nabrało oficjalnego charakteru.

Szkic projektu Bär
Szkic projektu Bär

Na początku maja 1942 r. zakończono prace projektowe nad super ciężkim czołgiem szturmowym oznaczonym jako Bär – niedźwiedź o masie 120 ton. Jednostką napędową miał być silnik benzynowy Maybach HL 230 o mocy 700 km. Podwozie miało zawierać elementy z ciężkiego czołgu Tygrys. Sam pojazd miał poruszać się z prędkością do 20 km/h. Uzbrojenie Niedźwiedzia miało składać się z armaty 305 mm L/16. Zasięg rażenia pociskami 305 mm o wadzę 350 kg do 10,5 km. Opancerzenie o grubości od 80 do 130 mm. Załoga miała składać się z 6 osób. Do wspomagania przeładowania tak ciężkich pocisków Niedźwiedź miał być wyposażony w mechanizm przeładowujący. Projekt Niedźwiedź nie wyszedł poza fazę kreślarską.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik Maybach HL 230 o mocy 700 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
6-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
do 130 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
do 20 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
armata 305 mm L/16
Dodatkowe:
brak danych
Wyamiary/masa
Dlugość:
8,2 m
Szerokość:
3,5 m
Wysokość:
4,1 m
Masa:
120 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415