Pancerium na facebook

Flammpanzer Tiger I


Pod koniec 1944 r. Hitler domagał się wyposażenia oddziałów pancernych w ciężki samobieżny miotacz ognia na bazie czołgu Tiger I. Również rozważano przezbrojenie niszczyciela czołgów Jagdtiger w miotacz ognia o zasięgu do 200 m. Podczas zebrania komisji do spraw rozwoju broni pancernej (Entwicklungkomission Panzer) w styczniu 1945 roku. Poruszono temat rozwoju miotaczy ognia. W owym czasie opracowano miotacze ognia wyrzucające mieszankę za pomocą azotu na odległość do 140 m. Taką odległość udało się osiągnąć podnosząc ciśnienie azotu do 25 atmosfer. Właśnie taki miotacz miał być zamontowany na Tygrysie. Z tym że miotacz ognia miał zastąpić CKM w przedniej części czołgu do tego dochodziła konieczność rozmieszczenia zbiorników z mieszanką wewnątrz pojazdu przez co zapas amunicji działa został by znacznie nadszarpnięty.

Prawdopodobny wygłąd Flammpanzer Tiger
Prawdopodobny wygłąd Flammpanzer Tiger

Wkrótce był zaproponowany alternatywny projekt w którym Tygrys miał holować przyczepkę w której był zbiornik z mieszanką zapalającą. W ten sposób oryginalne uzbrojenie tygrysa miało pozostać bez zmian. W marcu 1945 r. samobieżny miotacz ognia na bazie czołgu Tiger I został włączony w plan produkcyjny. Opancerzenie tego tygrysa miało być pogrubione, było to konieczne w przypadku walk na krótkim dystansie. Modyfikacja tygrysa miała powstać w firmie Bergmann AG z terminem do 15 kwietnia 1945 roku. Sam Tiger I jak i eksperymentalny miotacz ognia wysłano koleją 17 marca 1945 r. z Kummersdorf do Kassel. Z powodu nalotów lotnictwa aliantów, ładunek dostarczono do fabryki w mieście Braunschweig. Gdzie i przerzucono specjalistów z firmy Bergmann AG. Pracę przeciągnęły się i do końca wojny tak i nie udało się ukończyć Tygrysa miotającego ogień.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy 230P45, 12-cylindrowy o mocy 700 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
5-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
534 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
100 mm
Boczne płyty:
82 mm
Tyłna płyta:
82 mm
Górna płyta:
28 mm
Dołna płyta:
28 mm
Wieża/nadbudowa:
28-100 mm
Osiągi
Prędkość max:
brak danych
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 88 mm KwK 36 L/56
Dodatkowe:
miotacz ognia

2 CKMy 7,92 mm MG 42
Wyamiary/masa
Dlugość:
8,45 m
Szerokość:
3,70 m
Wysokość:
3 m
Masa:
brak danych
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415