Pancerium na facebook

Czołg Mendelejewa


W latach 1911-1915 inż. W. Mendelejew opracowuje projekt maszyny gąsienicowej, o rekordowej masie 173 ton. W projekcie zastosowano wiele rozwiązań znanych z ówczesnych lodzi podwodnych. Sam pojazd gdyby został zaakceptowany, został by zbudowany w stoczni. Kadłub miał być składany z płyt o grubości do 150 mm, płyty łączone spawem i nitami.
Pojazd miał być napędzany silnikiem benzynowym o mocy 250 km. W projekcie zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań, takich jak: pneumatyczny system wspomagający, ładowanie działa i zmianę biegów. Również zawieszenie miało być pneumatyczne z możliwością opuszczania całego kadłuba, podczas prowadzenia ostrzału. Pojazd miał rozwijać 24 km/h na drogach, do przerzutu tak ciężkiej maszyny na długie dystanse, pojazd miał być przystosowywany do poruszania się po torach kolejowych. Miało to się odbywać poprzez specjalną platformę kolejową, która po podłączeniu z pojazdem, była napędzana przez jego silnik, lub holowana przez parowóz.

Czołg Mendelejewa
Czołg Mendelejewa zawieszenie podniesione

Głównym uzbrojeniem miała być armata okrętowa 120 mm, dodatkowo w wieży miał znajdować się CKM Maxim 7,62 mm. Sama wieża mogła być opuszczana do środka za pomocą systemu pneumatycznego. Projekt był był bardzo zaawansowany jak na swoje lata, koszt produkcji jednego pojazdu miał być porównywalny z łodzią podwodną. W 1916 inż. W. Mendelejew zaproponował lżejszą wersje pojazdu gąsienicowego o wadzę do 100 ton, pancerz grubości 50-76 mm. Pojazd miał być uzbrojony w działo okrętowe 127 mm i dwa CKMy Maxim w wieżach. Pomimo zredukowania kosztów produkcji, projekt nie został zaaprobowany.

Czołg Mendelejewa
Czołg Mendelejewa zawieszenie opuszczone
Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy o mocy 250 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
4 osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
500 l
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane/nitowane
Przednia płyta:
75 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
25 mm
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
24 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 120 mm
Dodatkowe:
CKM Maxim 7,62 mm
Wyamiary/masa
Dlugość:
10 m
Szerokość:
4,2 m
Wysokość:
3,5 m
Masa:
173 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415