Pancerium na facebook

Czołg K.S.


Pierwsze próby skopiowania czołgu na terenie Rosji przeprowadzono w zakładach „Krasnoje Sormovo” 29 października 1919 roku. zdobyczny Francuzki czołg Renault FT-17 został sprowadzony do zakładu w częściach. Do skopiowania czołgu został utworzony zespół inżynierów w którego skład wchodzili następujący: Kremow, Saltanov, Moskovkin i Spiridonov.

Zdobyczny czołg FT-17
Zdobyczny czołg FT-17

Z zakładów „Izhorkyj” w których miała się rozpocząć produkcja opancerzenia, przybyła dodatkowa grupa inżynierów pod nadzorem technologa Artemeva. Jako że czołg został dostarczony bez silnika i skrzyni biegów został przystosowany silnik fiat nad którym pracował inż. Kalinin. 1 listopada 1919 do grupy dołączyło dwóch francuskich inżynierów: Dem i Roze, którzy pomagali przy tworzeniu schematów i tłumaczeniu.
W grudniu 1919 rozpoczęto produkcję czołgów nazwanych „Ruskij Reno – Rosyjskie Renault” praca nad czołgami była bardzo ciężka, szczególnie trudne było przygotowywanie płyt pancernych.

Czołg K.S. podczas testów
Czołg K.S. podczas testów

Uzbrojenie było produkowane w zakładach Putilovsk z dostępnych części jak i używano uzbrojenie zdemontowane ze zdobycznych czołgów. Produkcje prowadzono do lipca 1921 r. Ogółem wyprodukowano 3 czołgi uzbrojone w działko 37 mm i osiem uzbrojonych w działko 37mm i karabin maszynowy 8 mm hothkiss oraz 4 czołgi nieuzbrojone.

Rodzaje montowanego uzbrojenia
Rodzaje montowanego uzbrojenia

Niektóre zdobyczne FT-17 były przezbrajane w CKM Maksim 7,62 mm ich wieże były wyposażane w pancerne kołnierze zapewniające dodatkową ochronę strzelcowi.
Od 1924 r. do większość wyprodukowanych czołgów brakowało części zamiennych. W 1926 przywrócono do służby 8 z 15 czołgów kosztem demontażu części ze zdobycznych FT-17. Czołgi K.S. „Ruskij Reno” i zdobyczne FT-17 używano do 1929 r. ostatecznie w 1930 r. czołgi te zostały wycofane.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik benzynowy fiat 30 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
2-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty nitowane
Przednia płyta:
22 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
8 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo krótkolufowe 37 mm lub CKM 8 mm Hotchkiss
Dodatkowe:
CKM 8 mm Hotchkiss
Wyamiary/masa
Dlugość:
4,95 m z ogonem
Szerokość:
1,73 m
Wysokość:
2,13 m
Masa:
6,6 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415