Pancerium na facebook

Radzieckie pojazdy pancerne II Wojna Światowa

Pancerium czołgi

Na początku II Wojny Światowej w ZSRR są prowadzone pracę nad ciężkimi czołgami SMK i T-100 które mają zastąpić starzejące się czołgi T-35. Pracę nad tymi czołgami doprowadzają do powstania mniejszego odpowiednika znanego jako KV-1 oraz jego wersji szturmowej KV-2. Te czołgi zostają przetestowane w warunkach bojowych podczas wojny Fińsko Radzieckiej w 1940 roku. W między czasie są prowadzone pracę nad modernizacją lekkich czołgów BT. Powstają prototypy A-20 oraz A-32 które doprowadzają do budowy czołgu A-34. Prace nad A-34 powodują powstania jednego z najbardziej znanych czołgów a mianowicie T-34. Czołg ten doczeka się wielu modyfikacji w tym unowocześnionej wersji T-34-85.

Na bazie czołgów KV są prowadzone pracę nad cięższymi odpowiednikami, KV-3, KV-4 oraz KV-5. Lecz te pracę ograniczają się do projektów. W 1941 r. po agresji Niemiec na ZSRR. Niemieckie oddziały pancerne natrafiają na nowe nieznane im wcześniej czołgi T-34 oraz KV-1 i KV-2. W przeciągu jednego dnia większość niemieckich czołgów okazuje się przestarzała. Czołgi KV stają się katalizatorem dla powstania nowych czołgów ciężkich KV-1S oraz ewolucji w kierunku czołgów IS-1 oraz IS-2. Czołg IS-1 uzbrojony w działo 85 mm powstaje w limitowanej serii, natomiast do produkcji seryjnej trafia IS-2 uzbrojony w działo 122 mm.

Na bazie czołgów KV-1s powstają działa samobieżne SU-152 które później będą produkowane na bazie czołgów IS w postacie ISU-152. Również powstają niszczyciele czołgów ISU-122 zwane również zabójcami tygrysów. Czołgi T-34 są również wykorzystywane do budowy niszczycieli czołgów SU-85 oraz SU-100. Radziecki przemysł zbrojeniowy koncertuje się na budowie istniejących modeli pojazdów pancernych sukcesywnie je modyfikując. Dopiero pod koniec II Wojny Światowej rozpoczynają się pracę nad bardziej nowoczesnymi czołgami takimi jak IS-3 które stają się jednymi z najbardziej zaawansowanych czołgów w latach powojennych.

***

Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415