Pancerium na facebook

Ciężki czołg KV-4


W 1941 r. rozpoczęto pracę nad kolejnym po KV-3 czołgiem ciężkim. Cały projekt został oddany pod nadzór Ż. Kotina nadzorującego biuro konstrukcyjne w zakładach Kirowskich. Zorganizowano konkurs na projekt nowego czołgu który miał otrzymać nazwę KV-4. Nowy pojazd miał być o wiele cięższy niż poprzednie czołgi z serii KV. Zakładano że jego pancerz będzie miał grubość do 130 mm natomiast tonaż czołgu wahał się od 82 do 107 ton.

jeden z projektów KV-4
jeden z projektów KV-4

Nad schematami rozmaitych wersji KV-4 pracował cały sztab inżynierów. Proponowano wersję z dużą wieżą uzbrojoną w działo 107 mm i mniejszą wieżyczką uzbrojoną w działo 45 mm. Inna koncepcja zakładała budowę czołgu z dwoma wieżami rozmieszczonymi podobnie jak w czołgu SMK. Rozważano budowę pojedynczej wieży w której działa będą montowane w jednym jarzmie. Jeden z inżynierów zaproponował budowę działa samobieżnego w którym główne uzbrojenie będzie montowane w nadbudowie oraz pojazd miał by zostać wyposażony w wieże od KV-1 uzbrojoną w działo 76 mm. Również powstała wersja z kilkoma wieżami ot taki odpowiednik T-35.

projekt KV-4 N. Cejca
projekt KV-4 inż. N. Cejca

Jednym z najbardziej sensownych projektów KV-4 był schemat wykonany przez inż. N. Cejca. Zakładał on budowę czołgu jedno wieżowego uzbrojonego w działo 107 mm. Sama wieża miała być zaokrąglona by pomieścić większość pocisków do działa. Ogółem zostało ukończonych aż 20 schematów KV-4, pracę projektowe przeciągnęły się do wybuchu wojny, później dalsze projektowanie zostało wstrzymane.

Dane Techniczne
Napęd:
silnik diesla, 12-cylindrowy o mocy 1000-1200 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
6-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
do 130 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
30 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 107 mm ZiS-6 i działo 45 mm 20K
Dodatkowe:
od 3 do 6 CKMów 7,62 mm DT
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
83-107 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415