Pancerium na facebook

Ciężki czołg KV-5


Latem 1941 r. rozpoczęto pracę nad nowym czołgiem nazwanym KV-5. Głównym inżynierem tego projektu został N. Cejc który wcześniej zaprojektował wyróżniony schemat jednej z wersji KV-4 na bazie której właśnie i oparto projekt KV-5. W budowie czołgu postanowiono wykorzystać jak najwięcej części od już istniejących czołgów KV-1. Wieża w KV-5 miała być dużą i wysoką konstrukcją przypominającą tą z czołgu KV-2. Tak wielka wieża rozwiązywała kila problemów jednocześnie. A mianowicie sporo miejsca dla załogi, większe kąty pochylenia/podniesienia działa 107 mm i pokaźny zapas pocisków. Grubość opancerzenia wieży miała wynosić do 180 mm. Gabaryty wieży pozwalały na pomieszczenie w niej całego zapasu amunicji do działa 107 mm.

wcześniejszy projekt KV-4
wcześniejszy projekt KV-4

Ogółem zakładano że metoda budowy opancerzenia na czołgu KV-5 będzie podobna do tej używanej przy konstrukcji okrętów pancernych. Oprócz głównej wieży KV-5 miał zostać wyposażony w mniejszą wieże znajdującą się z przodu. Dodatkowa wieża miała zostać uzbrojona w CKM 7,62 mm DT. Również rozważano stworzenie wersji artyleryjskiej KV-5 uzbrojonej w haubicę 152 mm.

szkic czołgu KV-5
szkic czołgu KV-5

Czołg miał być napędzany przez dwa silniki diesla B-2K o łącznej mocy 1200 km. Zastosowanie dwóch silników było bardziej skomplikowane ale było konieczne gdyż pojedynczego silnika o takiej mocy po prostu nie było. Opancerzenie nadwozia KV-5 miało wynosić do 150 mm. We wrześniu 1941 r. projekt KV-5 był w zaawansowanym stadium rozwoju, nawet rozpoczęto budowę pierwszych podzespołów. Lecz sytuacja na froncie spowodowała zawieszenie prac na rzecz seryjnych czołgów KV-1. Ostatnie schematy czołgu KV-5 pochodzą z 15 września 1941 roku.

Dane Techniczne
Napęd:
dwa silniki diesla, 12-cylindrowe o łącznej mocy 1200 km
Trakcja:
gąsienicowa
Transmisja:
mechaniczna
Załoga:
6-osobowa
Radiostacja:
brak danych
Zapas paliwa:
brak danych
Opancerzenie
Typ:
stalowe płyty spawane
Przednia płyta:
do 130 mm
Boczne płyty:
brak danych
Tyłna płyta:
brak danych
Górna płyta:
brak danych
Dołna płyta:
brak danych
Wieża/nadbudowa:
brak danych
Osiągi
Prędkość max:
30 km/h
Zasięg max:
brak danych
Pokonywanie rowów:
brak danych
Pokonywanie ścian:
brak danych
Kąt podjazdu:
brak danych
Uzbrojenie
Podstawowe:
działo 107 mm ZiS-6
Dodatkowe:
2 CKMy 7,62 mm DT
Wyamiary/masa
Dlugość:
brak danych
Szerokość:
brak danych
Wysokość:
brak danych
Masa:
100-105 t
***Fatal error: Call to undefined function system_msg() in /home/boroti/ftp/pancerium/tmp/pancerium/index.php on line 415